Rajoni

Video/Albin Kurti kundër Trump,fton shqiptarët në SHBA që të votojnë Biden


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 19:42 - 16/10/20 |
Opi Nion

Ish-kryeministri i Kosovës, Albin Kurti është pozicionuar kundër presidentin të SHBA, Donald Trump.

Përmes një videoje të shpërndarë në rrjetet sociale, Kurti iu drejtohet gjithë shqiptarëve me të drejtë vote në Amerikë që në zgjedhjet presidenciale në SHBA të votojnë për kandidatin demokrat Joe Biden.

Këtë qëndrim, Kurti e arsyeton këtë gjë duke thënë se Joe Biden është një mbështetës i palëkundur i shqiptarëve.

“Që nga vitet e 90-ta, Joe Biden është një mbështetës i palëkundur i shqiptarëve në Ballkan. Ishtë ndër të parët që denoncoi fashizmin serb në epokën e Millosheviçit; që bëri thirrje për ndërhyrje amerikane në Bosnjë, dhe më pas në Kosovë, që kërkoi ndjekjen penale të kriminelëve serbë të luftës; dhe që mbështeti pavarësinë dhe njohjen e Republikës së Kosovës”, shprehet Kurti./ Opinion.al

Pas