Aktualitet

Vendimi i Kushtetueses për Metën, Balla: Mirë do kishte qenë të ikte që sotBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 11:27 - 17/02/22 |
Opi Nion

Kreu i Grupit parlamentar të PS, Taulant Balla, në fjalën e mbajtur sot në Kuvendin e Shqipërisë, i është përgjigjur akuzave të opozitës se vendimi i djeshëm i Gjykatës Kushtetuese, e cila vendosi që Meta të mos shkarkohet si President,  tregoi se drejtësia nuk është e kapur nga maxhoranca.

Balla nga foltorja e Kuvendi, tha se ne nuk ndryshojmë mendim, në vlerësimin tonë presidenti i Republikës e ka shkelur Kushtetuën.

Duhet të tërhiqni mbrapsht të gjitha gjykata se këtu është kap drejtësia. Gjykata Kushtetuese ka pranuar se procedura e ndjekur nga Kuvendi ka qenë e gjitha sipas Kushtetutës dhe nuk ka shkelur asnjë aspekt. Më vjen mirë Lul që Gaz Bardhi po mbron Ilir Metën, qenke mirë Lul. Ti bën lloj lloj zhurmash. Gjykata Kushtetuese ka thënë që Presidenti e ka shkelur Kushtetuesen, pro e ka shkelur butë jo fort. Ne nuk ndryshojmë mendim, në vlerësimin tonë, Presidenti në largim, Ilir Meta e ka shkelur Kushtetutë dhe ditët e mbetura në detyrë nuk ja zhbëjnë figurën qesharake në këtë detyrë. Mirë do kishte qenë të ikte që sot. Më vjen mirë që opozita qenka bashkuar se ne ju duam të gjithë bashkë se nuk na shijojnë fitoret kështu me ju të ndarë”, tha Balla.

Pas