Bota

Vendi me pak maska, shumë festa dhe asnjë viktimë nga koronavirusi


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 11:10 - 20/09/20 |
Opi Nion

Teksa shtet në Europë po përgatiten për një valë të dytë të koronavirusit, pasi shifrat ditët e fundit janë në rritje, ka një shtet që ende nuk ka pasur viktima nga pandemia.

Ky shtet është Gjibraltari, fqinji i Spanjës që sot për sot është vendi evropian më i goditur nga koronavirusi

Në Gjibraltar ka vetëm 334 të infektuar që nga fillimi i pandemisë dhe 0 viktima, pavarësisht se masat kanë qenë shumë më të lehta.

Gjibraltari është vend i vogël me rreth 33 000 banorë, por nëse analizohen të dhënat për 100 000 banorë, sërish është më mirë sesa Spanja.

Në këtë shtet përdorimi i maskës është i detyrueshëm vetëm në vende publike të mbyllura, ndërsa këshillohen personat mbi 70 vjeç që të mos dalin nga banesat, pasi çdo shërbim do t’u vijë në shtëpi./ Opinion.al

Pas