Aktualitet

Veliaj-Tabakut: Po ta doje Belindin s’e nxirrje jashtë në 8 Janar, desh e vraveBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 14:00 - 22/02/22 |
Opi Nion

Po vijon të japë dëshminë e tij në komisionin Hetimor për Inceneratorët, kreu i bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj.

Opozita akuzon Veliajn se pyetjeve u përgjigjet me retorika boshe, ndërsa Tabaku këmbungël që kryetari i bashkisë të japë shpjegime për 45 mln euro për çështjen e depozitimit të dherave dhe tarifave të tyre.

Po ashtu gjatë mbledhjes pati edhe replika pas pyetjeve që Belind Këlliçi i drejtoi kryebashkiakut Veliaj ku ndërhyri edhe Tabaku. Veliaj iu drejtua Tabakut duke i thënë: Po ta doje aq shumë Belindin nuk e nxirrje jashtë në 8 janar, ti desh e vrave”.

DEBATET

Këllici: Ky ish ministri nga e dinte që bashkia do jepte financimin pa firmosur ende ju, dmth ky ka lajthitur apo ka qenë marrëveshje mes jush.

Veliaj: Nuk jam këtu të sqaroj thashetheme. Sa për lejet dhe ndërtimet pa leje gjate periudhës së pandemisë dhe tërmetit bashkia ka bërë amnisti. Ka qenë në kushtet e një emergjencë, 998 amnisti për ndërtimet pa leje.

Tabaku: Je duke bërë avokatin e Klodian Zoto. Si dhe 45 mln euro koncesion për një kriminel në kërkim.

Veliaj:  Më lini të flas…po ta doje aq shumë Belindin nuk e nxirrje në 8 janar, e nxore me gaz. Ngeli sevdaja këtu, ti desh e verave, mirë që erdhi policia që ju ndau. Tani të lutem ekziston ajo që quhet përgatitje e kantierit. Vlen edhe për privatin prandaj e thashë këtë të dherave pa asnjë insinuatë. Ke ndërtime provizore, por ajo që ju ngatërroni, më beso e njoh, jam rritur me Belindën, e kam motër. E ke gabim që i je qepur fustanit të Belindes, keni emrat e përbashkët, por nuk dalloni fare. Ajo dita dhe ti nata. Nëse i gëzohesh faktit që më mbyll mikrofonin, kjo nuk të nderon, sepse i jepni publikut çfarë të bëni ju me një cik pushtet. Një buton keni dhe nuk të lini të flasësh imagjinoi të keni shtetin, ju të vrisni në bulevard. Belinda ta tha, po ta them edhe unë. Belinda është një krye-zonjë që ka bërë një super punë. Sot Tirana është më e pastër. Ju për shpirt doni të na shihni si në 8 janar duke u bërë copë e cikë.

Pas