Kronikë

Vdiq në një aksident në Itali/Nënë e një djali të vogël,kush ishte Matilda Hidri?Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 11:47 - 27/06/22 |
Opi Nion

Matilda Hidri po ngiste BMW-në e saj përgjatë autostradës A7, drejt Genovas. Në një moment, ajo u përplas me një “Volvo” që po udhëtonte në drejtim të gabuar. 35-vjeçarja kishte një djalë të vogël dhe sapo kishte hapur picerinë e saj.

Pak më shumë se një muaj më parë, ai hapi picerinë e tij në via Fieschi, “në zemër të Genoas”.

Mediat italiane shkruajnë se Matilda Hidri, 35 vjeçe ishe me origjinë shqiptare. Ajo humbi jetën pasditen e së dielës së 26 qershor pas një aksidenti përgjatë autostradës A7.

Aksidenti përgjatë A7

Matilda, e cila kishte një djalë të vogël që e priste në shtëpi, po udhëtonte në atë rrugë me BMË-në e saj në drejtim të Genovas, kur një Volvo e bardhë u përplas me të. Shoferi ishte Giuseppe Maria Garavaglia, i lindur në vitin 1976, i cili kishte udhëtuar në atë pjesë të autostradës në drejtimin e gabuar për gati pesë kilometra. Ai ishte në rrugën e tij për në shtëpi, pasi jetonte në Novate Milanese. Përplasja ishte aq e fuqishme sa i mori jetën menjëherë dy drejtuesve të mjeteve.

Ardhja e ndihmës dhe hetimi i policisë rrugore

Në bordin e makinës tjetër udhëtonte një burrë 35-vjeçar, i dërguar me helikopter shpëtimi dhe në gjendje të rëndë në spitalin San Raffaele në Milano, djali i tij 4-vjeçar dhe një kushëri 34-vjeçar, të dy të plagosur lehtë. Më pas dy makina të tjera janë përplasur me mjetet e përfshira në aksident, por asnjëra nga të tjerat nuk ka patur pasoja. Në total janë përfshirë në aksident pesë makina.

Me të mbërritur në vendngjarje, punonjësit e shëndetësisë kanë mundur të konstatojnë vdekjen e Matildës dhe Giuseppe-s dhe të marrin masa për mjekimin e të plagosurve të tjerë./Opinion.al

Pas