Aktualitet

Vdekja e fëmijës 16 muajsh, ministria: U rëndua brenda 24 orësh


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 16:48 - 20/11/20 |
el ida

Një fëmijë 16 muajsh humbi jetën në pediatri, si pasojë e Covid 19. Ministria e Shëndetësisë ka raportuar të tjera detaje mbi rastin, që është në fakt viktima me moshën më të re në vend, dhe e para në moshë pediatrike.

Ministria njofton se gjendja e fëmijës është rënduar brenda 24 orësh, ndërsa fëmija trajtohej në pediatrinë e Tiranës për gjendje dhe shenja klinike të Sindromës Kawasaki.

“Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale i shpreh ngushëllimet e sinqerta familjes së fëmijës që humbi jetën sot në pediatrinë e Tiranës, megjithë përpjekjet e mëdha të stafit mjekësor për ta shpëtuar. Informojmë se, referuar QSUT, një fëmijë 16 muajsh ka ndërruar jetën si pasojë e COVID19. I ndjekur dhe trajtuar në pavionin COVID në Pediatrinë e Tiranës për gjendjen dhe shenjat klinike për S. Kawasaki, gjendja e tij u rëndua brenda 24 orëve dhe më pas është dërguar në terapinë intensive ku, megjithë mjekimin me terapinë e plotë të trajtimit dhe përpjekjet e mëdha të mjekëve të reanimacionit, nuk ka mundur të mbijetojë, si pasojë e një komplikacioni të rrallë (Sindroma Inflamatore  Multisistemike) ndër komplikacionet më të rralla që haset në moshën fëminore si pasojë e COVID19”, njofton ministria./Opinion.al

Pas