Aktualitet

Vdekja e 27-vjeçares nuk u raportua, Pipero: Jam fare i papërgatitur


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 21:09 - 04/03/21 |
Opi Nion

Mjeku infeksionist, Pëllumb Pipero ka folur ditën e sotme dhe për vdekjen e 27-vjeçares nga qyteti i Beratit  e faktin që kjo nuk u raportua nga Ministria e Shëndetësisë.

I pyetur për arsyen Pipero tha se nuk është në dijeni të kësaj çështje, ndërsa shtoi se kishte informacion se viktima kishte pësuar dëmtime të mushkërisë.

 “Me Covid-in pavarësisht moshës gjithçka është e mundur si në aspektin negativ ashtu dhe pozitiv. Në moshat e reja që humbasin edhe jetën bëhet një përgjigje joadekuate”, u shpreh ai.

Pyetje: Përse nuk është raportuar?

Pipero: Nuk e di është raportuar apo jo. U interesova për moshën dhe çfarë ka ndodhur dhe mora informacion që ka pasur prekje të madhe të mushkërive. Nuk kam informacion për ndjekjen e sëmundjes, jam fare i papërgatitur. Ajo i ka shërbyer prindërve dhe mundësia më e madhe është që ka qenë e prekur me Covid.

Pyetje: Mund të ndodhë që një pacient të humbasë jetën në spitalin Infektiv dhe të mos skedohet?

Pipero: Unë jam pyetur që në fillim dhe them që institucionet  në vende të ndryshme në kanë përqasje të ndryshme.

Pyetje: Në qoftë se viktimat janë me tampon negativ si i deklaroni në skedën e vdekjes?

Pipero: Sëmundja është Covid, shkaku mund të jenë probleme të shumta apo një arrest kardiak./Opinion.al

Pas