Bota

Valë e re e infeksioneve Covid, Austria vendos mbyllje kombëtareBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 11:03 - 19/11/21 |
Opi Nion

Disa ditë pasi vendosi një bllokim për të pavaksinuarit,  Austria tashmë ka njoftuar një mbyllje të plotë kombëtare që do të nisë nga duke filluar nga e hëna. Kjo masë e re është marrë pas valës së re të infeksioneve Covid-19.

Kancelari Alexander Schallenberg tha se izolimi do të zgjasë të paktën 10 ditë dhe do të kishte një kërkesë ligjore për vaksinim të detyrueshëm nga 1 shkurti 2022.

Ai tha se këto vendime i përgjigjen numrit rekord të rasteve dhe një prej niveleve më të ulëta të vaksinimit në Evropën Perëndimore.

Shumë vende të tjera evropiane po vendosin kufizime ndërsa rastet rriten.

“Ne nuk duam një valë të pestë,” tha zoti Schallenberg pas takimit me guvernatorët e nëntë provincave të Austrisë në një vendpushim në Austrinë Perëndimore./Opinion.al

Pas