Bota

Ushtria ruse: Kemi sulmuar Ishullin e GjarpritBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 12:35 - 07/07/22 |
Opi Nion

Ushtria ruse tha se avionët e saj kanë sulmuar Ishullin e Gjarprit, pasi trupat ukrainase pretenduan se kanë ngritur flamurin e Ukrainës në këtë vend strategjik në Detin e Zi.

Sulmi ndodhi në orët e para të 7 korrikut dhe ka “shkatërruar” pjesë të njësive të vendosura ukrainase në këtë ishull, tha gjenerallejtënant, Igor Konashenkov, zëdhënës i Ministrisë ruse të Mbrojtjes.

“Rreth orës 05:00, disa ushtarë ukrainas arritën në ishull përmes një anijeje motorike, bën disa fotografi së bashku me flamurin e tyre. Një avion i forcave ajrore ruse menjëherë kreu sulm me precizitet të lartë në Ishullin e Gjarprit, dhe si rezultat i këtij sulmi, një pjesë e personelit të ushtrisë ukrainase u shkatërruan”, tha Konashekov përmes një videoje.

Serhiy Bratchuk, kreu i administratës rajonale të Odesës, konfirmoi se ishulli është sulmuar, edhe pse ai nuk dha detaje për dëmet e shkaktuara apo për viktima.

Ky ishull i vogël ka një rëndësi strategjike sepse ka afërsi të madhe me rrugët detare për në portin ukrainas të Odesës.

Por, ky ishull ka edhe rëndësi simbolike qëkur Rusia nisi pushtimin e Ukrainës pothuajse pesë muajt më parë. Forcat ruse u tërhoqën nga ishulli më 30 qershor pasi u përballën me bombardime të ashpra nga artileria ukrainase.

Më 7 korrik u postua një video ku u shfaqën tre ushtarë ukrainas duke ngritur flamurin e Ukrainës. Kjo video u shpërnda në Telegram edhe nga Andriy Yermak, shef i stafit të presidentit ukrainas, Volodymyr Zelenskiy.

Pas