Bota

Ushtari rus i akuzuar për krime lufte pranon vrasjen e civilit


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 14:50 - 18/05/22 |
Opi Nion

Ushtari rus, i cili ka dalë në gjyq për krime lufte në Ukrainë është deklaruar fajtor për vrasjen e një civili të paarmatosur.

Vadim Shishimarin akuzohet se vrau me armë zjarri një civil 62-vjeçar të paarmatosur në ditët pas fillimit të pushtimit dhe përballet me burgim të përjetshëm.

Prokurorët thonë se mund të vijnë më shumë gjyqe, pas identifikimit të mijëra krimeve të mundshme të kryera nga forcat ruse. Moska ka mohuar se trupat e saj kanë shënjestruar civilët.

Vadim Shishimarin, i cili është 21 vjeç, u soll në dhomë me pranga nga roje të armatosur.

Ushtari rus u dëgjua teksa pranoi vrasjen. A e pranoni fajin tuaj, pyeti gjyqtari. Po, u përgjigj Shishimarin. Plotësisht? Po, u përgjigj ai, shkruan BBC./Opinion.al

Pas