Aktualitet

“Urgjente, Vettingu të përfundojë sa më shpejt”, Soreca: Ka disa dosje që…


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 10:40 - 01/10/21 |
Opi Nion

Ambasadori i BE në Tiranë, Luigi Soreca, ka qenë i pranishëm sot në të njëjtën konferencë me Ministrin e Drejtësisë Ulsi Manja.

Gjatë fjalës së tij Soreca ka dhënë mesazhe të forta për Reformën në Drejtësi. Ai e vuri theksin tek dosjet e rëndësishme, që sipas tij, duhen trajtuar, edhe me mbështetjen e qeverisë.

Ndër të tjera Soreca ka theksuar se Vettingu duhet të vazhdojë dhe të përfundojë sa më shpejt. Kryediplomati i BE-së mbetet i mendimit se Reforma në Drejtësi duhet ë jetë e pakthyeshme.

Reforma ishte thelbesore për Shqipërine dhe po jep rezultatet e para. SPAK ka cuar ne gjykate ish-kreun e Gjykates Kushtetuese dhe po heton 23 të tjerë.

Reforma ne drejtesi duhet të përfundojë dhe institucionet e reja duhet të tregojne lidership. Ka disa dosje të rëndesishme që duhen trajtuar. Qeveria ka detyren t’ju mbeshtesë. Është urgjent qe procesi i vettingut të përfundojë sa më shpejt, por duke ruajtur integritetin e procesit. Kjo do të doje zgjatje të na mandatit të anëtarëve të KPK dhe komisionereve. Reforma duhet te jetë e pakthyeshme.

Vetingu te vazhdoje, por duhet zgjatja e afatit te organeve te Vettingut, Por Kuvendi duhet ta konsultoje me te gjithe aktoret. Konsolidimi i Reformes ne Drejtesi duhet te jete kryefjale.

Reforma ne Drejtesi po sjell rezultate konkrete, te cilat ishin te paimagjinueshe, psh 23 procedime penale ndaj ish-gjyqtarve te shkarkuar nga Vetingu, perfshire ish gjyqtare të Gjykatës së Larte dhe asaj Kushtetuese. Reforma ne Drejtesi është dhe do të mbetet prioritet kyç për BE. Deri më tani jane investuar 55 mln euro per Reformen”, tha ambasadori Soreca./Opinion.al

Pas