Bota

Ukrainë/ Ushtria ruse largohet nga rajoni i Sumy


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 09:00 - 04/04/22 |
Opi Nion

Ushtria ruse po tërhiqet nga rajoni Sumy në Ukrainë. Lajmi është bërë i ditur nga kreu i administratës ushtarake rajonale ukrainase, Dmytro Zhyvytskyi.

“Javën e kaluar ne pamë një grumbullim të madh të trupave ruse nga Bilopillia në Konotop, rreth Konotop… Kolona të reja hynë, ata gërmuan dhe terrorizuan rajonin,” tha Zhyvytskyi.

Ai tha se ky grumbullim i pajisjeve ushtarake ka ardhur për faktin se ushtarët rusë kanë mbuluar tërheqjen e forcave të tyre. Tani kolonat janë larguar nga territori.

“Ne kemi parë shumë pajisje që shkojnë drejt Rusisë, me artilerinë tonë duke i ndjekur ato. Forcat e Armatosura të Ukrainës dhe mbrojtja territoriale i kanë dëbuar ato në të gjithë rajonin e Chernihiv,” tha Zhyvytskyi.

Në të njëjtën kohë, ai theksoi se disa forca ruse mbeten ende në rajonin Sumy dhe territori aktualisht po pastrohet nga pushtuesit.

Sipas Shtabit të Përgjithshëm të Forcave të Armatosura të Ukrainës, nga 24 shkurti deri më 3 prill, Rusia humbi rreth 18,000 ushtarë, 644 tanke, 143 avionë, 134 helikopterë dhe shumë armë dhe pajisje të tjera.

Pas