Aktualitet

73 vjet NATO, Xhaçka: Krenarë që Shqipëria është anëtare e Aleancës


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 09:37 - 04/04/22 |
Opi Nion

Sot bëhen 73 vjet nga themelimi i NATO-s, aleancës më të madhe politiko-ushtarake të të gjitha kohërave.

Në një reagim në rrjete sociale, Ministrja e Jashtme Olta Xhaçka, shkruan se “sot njësoj si 73 vjet më parë, është sërish NATO që garanton sigurinë kolektive të hapësirës Euro-Atlantike dhe të botës demokratike”.

“NATO është sot më relevante se kurrë, anëtarët e saj më të bashkuar se kurrë përballë sfidave e kërcënimeve të sigurisë, si ato që vijnë nga agresioni i paligjshëm rus në Ukrainë”, shprehet Ministrja.

“Krenarë që Shqipëria është anëtare e NATO-s. Por mbi të gjitha, jemi krenarë që Shqipëria është anëtare e besueshme e Aleancës që jep një kontribut që shkon përtej kontributit që supozohet të japë një vend i përmasave të Shqipërisë, qoftë në misionet e NATO, qoftë për garantimin e stabilitetit e sigurisë rajonale”, thotë Xhaçka.

Pas