Bota

Ukraina: 18 500 ushtarë rusë janë vrarë, ja sa artileri janë shkatërruar


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 15:02 - 05/04/22 |
Opi Nion

Rreth 18,500 anëtarë të forcave ruse janë vrarë që prej fillimit të pushtimit kanë thënë zyrtarët ukrainas.

Shtabi i Përgjithshëm i Forcave të Armatosura të Ukrainës tha në një postim në “Facebook” se humbjet e tjera ruse që nga pushtimi më 24 shkurt përfshijnë 676 tanke, 1,858 automjete të blinduara, 150 avionë luftarakë dhe 134 helikopterë.

Ministria ruse e mbrojtjes nuk i ka publikuar shifra nga 25 marsi, kur tha se gjithsej 1,351 ushtarakë rusë ishin vrarë dhe 3,825 u plagosën.

Më 21 mars, gazeta fort pro-Kremlinit, Komsomolskaya Pravda, botoi një artikull duke cituar ministrinë të thoshte se 9,861 ushtarakë rusë kishin vdekur – një shifër që tejkalon edhe vlerësimet e inteligjencës amerikane për viktimat ruse.

Postimi u fshi me shpejtësi dhe redaktori gazetës i tha BBC-së se numrat ishin publikuar si rezultat i një hakerimi./Opinion.al

Pas