Sport

UEFA: Kampionatet të mbyllen deri më 3 gusht


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 14:22 - 23/04/20 |
Opi Nion

Drejtuesit të UEFA kanë vendosur gjatë një video-konference që kampionatet të përfundojnë brenda datës 3 gusht.

Sipas informacioneve, UEFA iu la kohë federative deri më 27 maj të prezantojnë planin e tyre për të përmbyllur sezonin futbollistik 2019-2020 përmes çdo formule që ata shohin të arsyeshme brenda afatit të caktuar.

Objektivi i UEFA-s është që të gjitha federatat të mund të luajnë ndeshjet e mbetura të kampionatit. Alternativë mbetet dhe që federata ndërkombëtare të pranojë formulat e kufizuara për mbylljen e kampionateve, si play off apo mini-turne.

Nëse kjo nuk mjafton, ose nëse kushtet sanitare nuk garantojnë kushte maksimale për atletët atëherë do të shihet dhe mundësia për ndërprerjen e kampionateve siç ndodhi në Belgjikë dhe Skoci.

Në rast se nuk mbyllet kampionati, Federatat duhet të dërgojnë listat e skuadrave të kualifikuara për vitin e ardhshëm në kupat evropiane në bazë të renditjes së sezonit./ Opinion.al

Pas