Bota

Udhëheqësi i opozitës ruse Navalny, shpallet fajtor për mashtrim


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 09:15 - 22/03/22 |
Opi Nion

Lideri i opozitës ruse Alexey Navalny është shpallur fajtor për mashtrim. Lajmi është dhënë nga agjencia shtetërore ruse e lajmeve Tass, citon CNN.

Navalny, kritiku më i zëshëm i Vladimir Putinit në Rusi, u burgos vitin e kaluar pasi i mbijetoi një sulmi me helm për të cilin ai fajëson Kremlinin.

Ai u dërgua në Gjermani për trajtim mjekësor pas helmimit në Siberi më 20 gusht 2020 me një element që ekspertët arritën në përfundimin se ishte agjenti nervor ushtarak Novicok. Moska ka hedhur poshtë gjetjet e tyre dhe akuzoi perëndimin për një fushatë shpifje kundër saj.

Navalny u arrestua menjëherë sapo u kthye në Rusi, ndërsa tashmë pritet dënimi ndaj kritikut më të madh të Vladimir Putin.

Pas