Aktualitet

U shkarkua nga Kuvendi, Meta poston “himnin e djelmnisë dibrane”


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 22:18 - 09/06/21 |
Opi Nion

Edhe pse u shkarkua nga Kuvendi, Presidenti i Ilir Meta ka zgjedhur të përshëndesë qytetarët me këngën“Himnin e Djelmnisë Dibrane”, që u prezantua sot për herë të parë, në ambientet e Institucionit të Presidentit gjatë aktivitetit kulturor me artistë dibranë.

Krahas videos, Meta shkruan se “çdo hymn, këngë, elegji dhe rapsodi, në vallet, në lojërat e larmishme dhe në kostumet popullore të Dibrës gjendet një thesar unik dhe i jashtëzakonshëm kulturor, ngjyrat e jetës dhe bukuritë natyrore të kësaj treve, me shpirt atdhetar dhe artistik të fuqishëm”.

Meta ka zgjedhur të mos bëj asnjë reagim në lidhje me votimin e Parlamentit për shkarkimin e tij nga posti i Presidentit. Më herët Meta shpërndau në “Facebook” një video të një deputeti të opozitës në Kuvend, i cili kishte bëtë lapsur teksa fliste para deputetëve.

Pas shkakrimit nga Parlamenti, do të jetë Gjykata Kushtetuese që do të vendos nëse Meta do të ndërpresë detyrën si president apo do ta vijojë atë deri më korrik të vitit 2022.

Postimi i Metës:

Në çdo hymn, këngë, elegji dhe rapsodi, në vallet, në lojrat e larmishme dhe në kostumet popullore të Dibrës gjendet një thesar unik dhe i jashtëzakonshëm kulturor, ngjyrat e jetës dhe bukuritë natyrore të kësaj treve, me shpirt atdhetar dhe artistik të fuqishëm.
Nuk mund të mos ndaj me të gjithë ju, kënaqësinë që përjetova sot, prezantimin për herë të parë dhe pikërisht në Institucionin e Presidentit të Republikës, të një krijimi artistik tepër të arrirë, “Hymni i Djelmnis Dibrane”, të interpretuar mjeshtërisht nga dy prej korifejve të këngës shqiptare, Kastriot Tusha dhe Arif Vladi, që prezanton denjësisht gjithçka Dibra simbolizon për kombin shqiptar.
Duke ju uruar një natë të qetë ju ftoj ta shijoni këtë këngë kaq të bukur!/ Opinion.al

Pas