Bota

U përplas me Twitterin, Trump kërcënon të mbyllë rrjetet sociale


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 11:33 - 28/05/20 |
el ida

Thellohen përplasjet mes Tëitter dhe presidentit amerikan, Donald Trump.

Pasi gjiganti i rrjeteve sociale, shenjoi dy postime të kreut të Shtëpisë së Bardhë me udhëzimin për të verifikuar faktet, mori si përgjigje një kërcënim për mbyllje të platformës.

“Republikanët mendojnë se platformat e rrjeteve sociale kërkojnë të heshtin totalisht zërat e konservatorëve. Do të bëjmë një rregullator të fuqishëm, ose do t’i mbyllim, pasi nuk mund të lejojmë që kjo të ndodhë. Kemi parë çfarë tentuan të bënin dhe nuk ia dolën në 2016. Nuk mund të lejojmë që kjo të ndodhë sërish, në një mënyrë të sofistikuar”, tha presidenti Trump.

Kujtojmë se Twitter korrigjoi për herë të parë presidentin amerikan, më saktë dy postime në të cilat paralajmëronte mbi rrezikun e manipulimit zgjedhor.

Rrjeti social shpjegonte në linkun e tij se deklaratat e manjatit të pasurive të patundshme janë të pabaza, sipas CNN, Ëashington Post e mediave të tjera./Opinion.al

Pas