Bota

Turqia ndalon hyrjen e çarterave me pacientë me COVID nga vende të tjera


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 11:21 - 22/11/20 |
Al Do

Turqia nuk do të pranojë më pacientë me COVID-19 nga vendet e tjera që kërkojnë të kurohen në spitalet turke. Vendimi është marrë nga Ministria e Shëndetësisë dhe i është dërguar kompanive ajrore. Në të saktësohet se ky shërbim, është i ndaluar deri në një urdhër të dytë.

“Sjellja e pacientëve pozitiv me Covid-19 në vendin tonë me avionë privat është e ndaluar deri në një urdhër të dytë. Nëse ndalimi i përmendur nuk respektohet, për bizneset përkatëse do të zbatohen sanksione administrative”, thuhet mes të tjerash në këtë email sipas medias turke Sozcu.

Vendimi vjen pas numri i shtretërve në spitalet turke është zënë në masën 79.8 përqind.

Sipas një investigimi të BIRN, prej fillimit të pandemisë nga aeroporti i Rinasit kanë fluturuar 565 çartera ambulancë drejt Turqisë. Kostoja e udhëtimit të pacientëve me charter drejt spitaleve të Turqisë varion nga 15 – 20 mijë euro. /Opinion.al

Pas