Bota

Turqia, e gatshme të mirëpresë një takim Zelensky-Putin


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 20:19 - 17/03/22 |
Opi Nion

Ministri i Jashtëm i Turqisë, Mevlüt Çavuşoğlu, ka thënë se presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky dhe lideri rus Vladimir Putin mund të takohen nëse kushtet për zgjidhjen e konfliktit janë të arritshme.

Duke folur së bashku me Çavuşoğlu në një konferencë të përbashkët shtypi në qytetin perëndimor të Lviv, ministri i Jashtëm ukrainas Dmytro Kuleba tha se ata kishin rënë dakord të fokusonin përpjekjet e tyre në krijimin e një takimi midis Putinit dhe Zelenskit.

“Ekziston mundësia që të dy liderët të takohen nëse ekziston një bazë për një marrëveshje për çështjet që ne i shohim si afrim,” tha Çavuşoğlu.

“Duhet të përgatiten bazat për një takim në nivel liderësh sa më shpejt që të jetë e mundur. Ne kemi njoftuar tashmë se jemi të gatshëm të veprojmë si mikpritës”, shtoi ai.

Kuleba i tha Çavuşoğlu se ai shpresonte se Turqia do të ishte “midis vendeve” që mund të shërbente si një garantues i çdo marrëveshje paqeje midis shteteve./Opinion.al

Pas