-Jetë dhe Stil

‘Truke’ për të reduktuar sasinë e ushqimit që konsumoni


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 15:16 - 10/07/19 |
xhu lia

Përmes disa ‘trukeve’ do të keni mundësi të hani pak ushqim në mënyrë që të mos merreni shumë kalori e rrjedhimisht të mos shtoni në peshë. Megjithatë duhet të keni kujdes të mos hiqni asnjëherë dorë nga të ushqyerit në mënyrë të shëndetshme. Më poshtë ju sjellim 6 truke që ju ndihmojnë të hani më pak sipas ‘Healthy-Online’:

-Lani dhëmbët pas çdo të ngrëni

-Pini një gotë me ujë para vaktit tuaj

-Përdorni pjata më të vogla

-Hani volume të mëdha ushqimesh, që kanë pak kalori

-Mos hani më shumë sesa racioni që ju është dhënë

-Shijoje ushqimin, por hani më pak.

Përmes këtyre trukeve vetëm reduktohet disi ndjesia e urisë. Ndërkohë që vaktet e shëndetshme përfshijnë më shumë fruta, perime, më pak kripë apo yndyrna të përpunuara./Opinion.al/

Pas