Kronikë

Tropojë/ Mallra kontrabandë, pranga 54-vjeçarit nga Kosova


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 09:27 - 11/09/20 |
Opi Nion

Një 54-vjeçar nga Kosova është arrestuar nga Policia e Tropojës pasi akuzohet “Kontrabanda me mallra të tjera”. Gjithashtu, është proceduar penalisht dhe një doganier, për veprën penale “Shpërdorimi i detyrës”.

Mësohet se në pranga kanë rënë I. A., banues në Shishman, Kosovë, ndërsa është proceduar V. N., 41 vjeç, banues në Tropojë, me detyrë doganier në doganën Qafë Morinë-Tropojë, i cili ka shpërdoruar detyrën duke mos kryer veprimet doganore ndaj drejtuesit të mjetit të lartpërmendur.

Arrestimi i 54-vjeçarit u krye pasi, në vendin e quajtur “Sopot”, gjatë kontrollit të ushtruar nga Policia në mjetin e tij tip furgon u konstatuan  100 m² laminat, për të cilat nuk dispononte asnjë faturë për vendin e origjinës së tyre.

Njoftimi  i policisë

Tropojë-Arrestohet në flagrancë një shtetas, për veprën penale “Kontrabanda me mallra të tjera”.

Procedohet penalisht dhe një doganier, për veprën penale “Shpërdorimi i detyrës”.

Specialistët e Seksionit për Hetimin dhe Parandalimin e Krimeve në Komisariatin e Policisë Tropojë arrestuan në flagrancë i shtetasin I. A., 54 vjeç, banues në Shishman, Kosovë.

Arrestimi i tij u bë pasi, në vendin e quajtur “Sopot”, gjatë kontrollit të ushtruar nga Policia në mjetin e tij tip furgon u konstatuan  100 m² laminat, për të cilat nuk dispononte asnjë faturë për vendin e origjinës së tyre.

Gjithashtu filloi procedimi penal në gjendje të lirë për shtetasin V. N., 41 vjeç, banues në Tropojë, me detyrë doganier në doganën Qafë Morinë-Tropojë, pasi ka shpërdoruar detyrën duke mos kryer veprimet doganore ndaj drejtuesit të mjetit të lartpërmendur.

Materialet i kaluan Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Tropojë, për veprat penale “Kontrabanda me mallra të tjera” dhe “Shpërdorimi i detyrës”./ Opinion.al

Pas