Life Style

Tre veprimet që shkaktojnë rënien e flokëve


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 17:31 - 10/05/22 |
Opi Nion

Larja me ujë shumë të nxehtë

Kur lajmë flokët, uji duhet të jetë i vakët dhe jo i nxehtë pasi ky i fundit hap shumë poret e flokëve duke rezultuar që të gjithë përbërësit kimikë të produkteve të flokëve t’i thajnë ato.

Nuk i krehim kur janë të lagur

Flokët duhet t’i krehim pas banjës dhe kur janë të lagur. Arsyeja është se krehja e flokëve kur janë të thatë dhe të ngatërruar i thyen dhe dobëson ato.

Mënyra e gabuar kur i kapni bisht

Këshillohet që të shmangni kapjen e vazhdueshme të flokëve me një llastik pasi këput fijet. Zgjidhni disa lidhëse që nuk i dëmton flokët.

Pas