Rajoni

Tre familjarë të humbur në masakrën e Reçakut, Mehmeti: Ka pasur njerëz pa kokëBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 19:41 - 15/01/23 |
Opi Nion

Banorët e Reçakut kanë ende prezente dhimbjen e masakrës së 24 viteve më parë, një nga ngjarjet më të rënda të luftës së Kosova, që ndoshta ndryshoi kursin e saj për gjithçka do të ndodhte më pas.

Agron Mehemeti, ka humbur tre persona të afërt të familjes , xhaxhain, vajzën dhe djalin e tij.

Gjatë një interviste për Euroneës Albania ai tha se xhahxain e kishte vrarë me plumb në kokë, ndërsa vajzën e tij më plumb në gjoks.

“Atë ditë masakruan shumë banorë. Këtë e bëri regjimit i Millosheviçit vetëm se ishin shqiptarë dhe qëndronin në shtëpitë e tyre. Isha pranë shtëpisë sime, me xhaxhain, ku serbët plagosën fillimisht djalin e xhaxhait 9 vjeç, xhaxhain e vranë me plumb në kokë dhe vajzën e tij në gjoks. Kanë masakruar me mjete luftarake dhe armë të ftohta, ka pasur njerëz pa kokë, nxjerrje të syve, heqje të zemrës dhe të organeve”, rrëfeu Memeti./Opinion.al

Pas