Bota

Tre ditë në periferi të Kievit/Klitschko: Nuk ka trupa ruse në qytet


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 14:20 - 27/02/22 |
Opi Nion

Kryebashkiaku i kryeqytetit të Ukrainës Kievit, Vitali Klitschko, ka thënë se trupat ruse nuk kanë mundur të depërtojnë në qytet.

Klitschko tha se zyrtarët “ushtarakë, të zbatimit të ligjit dhe të mbrojtjes territoriale” po vazhdonin të “zbulonin dhe neutralizonin sabotatorët”.

Banorët e Kievit janë nën urdhër të qëndrojnë brenda banesave deri të hënën, me paralajmërime nga autoritetet se kushdo që del jashtë “do të konsiderohet anëtar i grupeve të sabotimit të armikut”.

Producentja e BBC-së, Kathy Long tha se e diela zbardhi e ftohtë dhe e qetë në Kiev, me policinë, ushtrinë dhe vullnetarët e armatosur të vetmit njerëz në rrugë.

Në mesazhin në kanalin e tij Telegram të dielën, Klitschko tha se që nga fillimi i pushtimit të Rusisë, nëntë civilë ishin vrarë në Kiev, duke përfshirë një fëmijë.

Forcat ruse thuhet se kanë qenë në periferi të qytetit që nga e premtja, me bombardime dhe të shtëna me armë zjarri në të gjithë Kievin.

Pas