Aktualitet

Inceneratorët/ Basha: I kapa me presh në duar, por më sulmojnë mua


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 14:40 - 27/02/22 |
Opi Nion

Kreu i PD Lulzim Basha ka zhvilluar këtë të dielë një takim me strukturat e degës së PD-së , nr.12 në kryeqytet.

Gjatë fjalës së tij Basha u ndal te afera e inceneratorëve për të cilën u shpreh se “430 milionë euro të shqiptarëve për një gjoja skemë të djegies së plehrave, kanë qenë një skemë e avullimit të parave”.

“430 milionë euro të shqiptarëve për një gjoja skemë të djegies së plehrave që siç e pamë të gjithë, ka qenë një skemë e avullimit të parave të shqiptarëve. Kemi 6 vite që i denoncojmë me emër njerëzit që e bënë këtë, por u desh një komisioni hetimor parlamentar si ai që përfundoi punimet javën e kaluar, që ato të cilat Partia Demokratike i denoncoi prej vitesh me radhë, të provoheshin me fakte dhe me dëshmi të vet zyrtarëve se ishin të vërteta, të dhimbshme dhe kriminale. Si ka mundësi mor zoti kryeministër që ti, që i di të gjitha, gjithë çfarë ndodh në Shqipëri, në Ballkan, në Europë edhe në botë, se e mban veten për lider  global apo jo, ti nuk e paske ditur që gjysma e kabinetit tënd, gjysma e ministrave paskan, siç thotë vet, paska ngjyer gishtin mbrapa shpinës time. Si qenka kjo punë kështu. Brenda një dite miratohen 17 akte zyrtare, kalohet një vendim i këshillit të ministrave që e firmos kush? Kryeministri apo jo? Dhe ti nuk e dije. Nuk e di ti pas 8 vitesh në pushtet që këtu për të marrë një letër shteti, një qytetari të zakonshëm i duhen javë e muaj sorollatje nga një zyrë në tjetrën”, tha ai.

Më tej ai shtoi se punimet e komisionit hetimor parlamentar treguan  që taksat e shqiptarëve “gllabërohen” nga një grusht njerëzish.

“Dhe hetimi parlamentar tregoi se si modeli ynë, modeli i akteve, i punës konkrete, i përkushtimit për interesat e njerëzve, për paranë publike, që është një fjalë e madhe, për taksat tuaja, për ato që dalin nga xhepi i shqiptarëve, i baballarëve, i nënave, dhe në vend që të kthehen tek vogëlushët e shqiptarëve, në vend që të kthehen te pensionistët, që pensionistët i kanë kaq shumë nevojë, në këto kushte të tmerrshme për ndihmë, gllabërohen nga një grusht njerëzish, puna jonë, modeli ynë jep rezultat dhe ka filluar të japë rezultat. Kjo e ndan dhe nga modeli tjetër, nga modeli i baltës, i gënjeshtrave, i sulmit për hir të sulmit. Unë të kap me presh në duar duke vjedhur 430 mln euro, ti fillon e shpif kundër meje, bashkë me dy shokët e tu, tre shokët. S’më bën fare asnjë përshtypje! Sulmet , shpifjet, ndaj meje personalisht, ndaj bashkëpunëtorëve të mi, ndaj deputetes që keni këtu, edhe këtë e sulmojnë nga mëngjesi deri në darkë. Merren me një zonjë, merren me familjen e saj, merren me fëmijët e saj, siç u morën me kryetaren e komisionit, Tabakun. Merren me ne personalisht! Por ne këto sulme as s’na bëjnë përshtypje fare!”, tha Basha./Opinion.al

 

 

Pas