Aktualitet

Tomini: Janë ezauruar 74% e shtretërve në spitale dhe 44% e reanimacionit


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 21:44 - 26/02/21 |
Opi Nion

Zëvendësministrja e Shëndetësisë Eugena Tomini shprehet se janë ezauruar  855 shtretër ose 74% e tyre dhe 44% e reanimacionit.

Në lidhje me infektimin e fëmijëve, ajo thotë se deri më tani janë 0.7 % e pozitivitetit në rang kombëtar, ndërsa dy raste janë në terapi intensive.

Sipas Tominit, shërbimi spitalor është në kushte alerti për të dhënë një shërbim cilësor, në një kohë kur virusi ka ndryshuar sjellje, ajo apeloi që popullata të zbatojë rregullat ën mënyrë rigoroze.

“Situata është delikate, kemi raste humbje jete, raste në terapi intensive dhe të intubuara. Këto indikatorë tregojnë që Covid po sjell një klinikë të ashpër. Ka prekje të grupmoshave të reja aktive. Parashikimet për vetë sezonin favorizojnë bashkimet familjare, të qëndruarit në grup dhe shumë të tjerë që prishin distancimin fizik dhe sjell të kemi aktivitet dhe transmetueshmëri. Nuk kemi ezaurim të kapaciteteve spitalore, nga 855 shtretër kemi ezaurim të 74% të shtretërve dhe reanimacioni 44 %. Jemi akoma në skenarin e parë; përgjigje spitalore të shërbimit shëndetësor dhe për të mos krijuar panik dhe vigjilenca nuk duhet humbur. Ka njerëz që nuk zbatojnë rregullat. Moshat pediatrike janë evidentuar si rrjedhojë e hetimit epidemiologjik pa shfaqur shenja klinike të moderuara apo të lehta. Është 0.7 % e pozitivitetit në rang kombëtar. Pediatria është përballur me fluks të respiratoreve të tjera. Kemi rreth dy raste në terapi intensive dhe pjesa tjetër janë në pavijon. Nuk duhet të neglizhohet asnjë shenjë dhe të vendosim diagnozë. Shenjat klinike të një infeksioni viral janë të njëjta, por Covid ka shfaqur temperaturë 37.5 te fëmijët e vegjël, është e lartë dhe shenjat klinike nuk duhet të neglizhohen. Theksoj që nuk duhet të neglizhohet asnjë rast te mosha pediatrike.  Mjekët kanë paraqitur momentet ku kemi grumbullime masive në shkolla, në transportin urban apo ambiente të tjera në bare e restorante. Për shkollën është skenari i Ministrisë së Arsimit. Mbi gjithçka qëndron shëndeti dhe arsimi është i kufizuar sipas skenarëve përkatëse.  Nuk është përgjegjësia vetëm për popullatën, por e secilit prej nesh, transporti ka administrator që duhet të zbatojë rregullat sipas protokollit të sigurisë. Inspektoriatet në terren janë duke vepruar kundrejt gjobëvënies e masave administrative. Administruesit duhet të zbatojnë protokollet e sigurisë. Masat administrative janë eventuale për këdo biznes. Të dhënat epidemiologjike kanë patur efektin e një ndjenje paniku kundrejt situatës, por e parë në këndvështrimin e një specialisti duhet të kishim më shumë ndërgjegjësim. Covid në mbarë botën ka sjellë vdekshmëri të dukshme përkundrejt viruseve të tjerë respiratorë, më herët kishte më shumë për moshat e treta me sëmundjet shoqëruese, më pas patëm sjellje ndryshe të virusit jo vetëm gjatë dimrit, por ai pati një stabilitet edhe përkundrejt kushteve atmosferike. Virusi ka ndryshuar sjellje dhe ka krijuar terren për t’u përshtatur në qeniet humane. Shërbimi spitalor është në kushte alerti për të dhënë një shërbim cilësor. Shpresoj shumë te popullata që të zbatojmë rregullat në mënyrë rigoroze, të mos neglizhojmë asnjë masë sado e thjeshtë deri sa të kemi një protokoll të sigurt dhe vaksina të sundojë”- tha Tomini në “A2”./ Opinion.al

Pas