-Jetë dhe Stil

Tirana-Mahnia, një guidë nga Rezarta Delisula


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 19:36 - 26/11/18 |
b.f

Tirana-mahnia një guidë historike, arkitektonike, zakonore e turistike për qytetin. Vështrimi historik, Tirana si ishte dhe si është me fotografi, shkrime mbi kryeqytetin dhe personazhe, kryetarët e bashkive dhe çfarë të shihni në Tiranë. Guida vjen në shqip-anglisht edhe për femijët e emigrantëve. Jo vetëm për tiransit autoktone, por për çdo njeri, që lind e rritet këtu.

Rezarta Delisula, kesaj radhe si studiuese e veshur modestisht me “titullin tironse e vjeter”, na fton të shohim kryeqytetin me sytë e saj për të shfletuar “Tirana-Mahnia” që rreket të shpjegoje pyetje si më poshtë:

Si ka qenë Tirana në vite?
Si është transformuar sot?
Si kanë qenë sheshet (me foto) që janë shndërruar disa herë në këto dekada?
Cilët janë personazhet që i kanë dhënë shumë Tiranës?
Si mund ta prezantojmë kryeqytetin tonë jo vetëm për brezat e rinj (qofshin vendas apo komunitet që i është bashkuar së fundmi ritmit jetës kryeqytetase) por edhe për teë huajt sepse libri vjen në shqip e në anglisht./Opinion.al

Pas