Aktualitet

Tirana e vakët dhe pa atmosferë festash fundviti, kush është përgjegjës?


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 12:23 - 29/11/15 |
b.f

Tirana dhe zbukurimet për festat e Krishtlindjeve dhe Vitit te Ri duket se edhe këtë herë është me vonesë krahasuar me të gjitha qytetet e tjera Evropiane dhe Botërore.
Kur në Kryeqytetin Shqiptar ka pas ose aspak atmosfere festive imagjinoni se situata në qytetet e tjera të vendit është akoma më shumë dëshperuese. Ndonëse krahasimet e Tiranës me vendet e tjera evropiane ju pëlqejnë politikanëve shqiptarë, kur ju intereson, po ju tregojmë atyre se Vjena, kryeqyteti i bukur austriak, ka filluar të marrë pamje festive me stolisjen e qytetit në prag të festave të fundvitit. 35 rrugët kryesore të Vjenës po marrin pamje krejt tjetër.
Ky qytet gjatë këtij viti ka parashikuar të vendosë 190 kilometra kablo, deri 400 kilogramë llambadarë si dhe 3.2 milionë drita dhe për herë të parë do të ndriçohet edhe rruga “Ringstrasse”, e gjatë prej 5,2 kilometrash.
Walter Ruck, kryetar i Odës Ekonomike të Vjenës, ka treguar se kjo po bëhet për shkak se Vjena gjendet në top 10-shen e qyteteve më të preferuara botërore. Në përgjithësi sipas tij, investimi do të bëhet nga qyteti dhe bizneset dhe shpenzimet pritet që gjithsej të kapin shumën prej rreth 1.5 milion eurosh.

KOMENTO (0)

Shkruaj nje koment

    Pas