Bota

Thirrja e dëshpëruar e Zelenskyt për ndihmë:  Është thjesht sjellje naziste


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 23:24 - 07/03/22 |
el ida

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky u ka bërë thirrje dramatike hebrenjve amerikanë për ndihmë në kundërshtimin e pushtimit rus të vendit të tij.

Me një ton zemërthyer, Volodymyr Zelensky e krahasoi katastrofën që kishte ndodhur në Ukrainë me atë të shkaktuar nga ushtria naziste gjermane gjatë avancimit të saj nëpër Evropë, por edhe me katastrofat e 11 shtatorit.

“Kjo është thjesht sjellje naziste. “Nuk mund ta përshkruaj në asnjë mënyrë tjetër,” tha Zelenski në një video në Konferencën e Presidentëve të Organizatave Hebraike Amerikane. Presidenti ukrainas vazhdon të shtyjë për dërgimin e më shumë avionëve luftarakë nga Perëndimi drejt Ukrainës dhe vendosja e një zone ndalim-fluturimi që NATO e ka refuzuar deri më tani.

Zelensky lexoi një listë të qyteteve dhe qytezave që ai tha se ishin shkatërruar nga forcat ruse, ndërsa ukrainasit po luftojnë me atë që kanë, edhe pa armë.

“Ata po i hedhin trupat e tyre para tankeve – për të kuptuar se çfarë po ndodh këtu,” tha udhëheqësi ukrainas, i cili është hebre, në një video-telefonatë përmes platformës Zoom.

Rusët nuk po i lejojnë njerëzit të largohen nga qytetet që sulmuan, nuk po lejojnë ushqimin dhe ujin të hyjnë dhe po shkëputen nga interneti, televizioni dhe energjia elektrike, tha ai.

Gjithçka ka ndodhur gjatë epokës naziste. “Mbijetesa e kombit ukrainas – çështja do të jetë e njëjtë me antisemitizmin… Të gjithë këta miliona njerëz do të shfarosen.”

Zelensky tha se 13 persona u vranë në një sulm me bombë në një furrë buke në Kiev sot dhe dje, të dielën, 50 fëmijë që vuanin nga kanceri duhej të evakuoheshin pasi një raketë goditi një spital pediatrik në qytet.

Rusia e quan fushatën e 24 shkurtit “operacion special ushtarak” për të çarmatosur Ukrainën dhe për të rrëzuar liderët që ajo i përshkruan si neonazistë. Ukraina dhe aleatët e saj e quajnë këtë një pretekst për një pushtim për të pushtuar një vend me 44 milionë banorë.

“Shkalla dhe përshkallëzimi i sulmit rus ndaj vendit tim ishte po aq i papritur dhe katastrofik sa ishte për amerikanët 11 shtatori 2001”, tha ai.

“Ata po bombardojnë gjithçka që lëviz,” tha Zelensky./Opinion.al

Pas