Aktualitet

Thellohet konflikti Qeveria-Bankers, Gjiknuri: Nuk tërhiqemi


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 16:15 - 01/12/15 |
b.f

TIRANË- Ministri i Enegjisë dhe Industrisë, Damian Gjiknuri thotë se Qeveria ka marrë masat që të ndjekë në  Gjykatën  e Arbitrazhit ankesën e bërë  nga Bankers Petroleum për ngrirjen e llogarive të kompanisë së naftës.

Ndryshe nga rasti me CEZ ku Qeveria u tërhoq nga arbitrazhi, Gjiknuri tha se qeveria është e vendosur t’i shkuar deri në fund.

“Problemet me Bankers kanë kohë që kanë filluar dhe kanë të bëjnë me auditet e kryera  që rezultojne se kostot  që ka paraqitur kompania janë të fryra. Ne kemi marrë masat që të mbrojme në arbitrazh interesat e Qeverisë shqiptare”, u shpreh ai.

Por në reagimin e saj të fundit Bankers Petrolium thotë se “Gjykata Ndërkombëtare e Arbitrazhit me vendimin e datës 21 nëntor  e detyron Drejtorinë e Tatimeve të heqë pezullimin e llogarive bankare ndaj  saj, por Qeveria ende nuk e zbatuar këtë vendim.

Përplasja e Bankers me Qeverinë shqiptare nisi pas urdhrit te Drejtorisë së Tatimeve për të bllokuar llogaritë bankare të kompanisë në Shqiperi me qëllim marrjen e 75 milionë dollarëve detyrime, te cilat Tatimet pretendojnë se duhet të paguhen nga kompania.

KOMENTO (1)

Shkruaj nje koment

  1. Po ngaqe ka shume detyrime prandaj dhe eshte kompania qe iu eshte pergjigjur punojsve te saj me shume se vete shteti, duke I siguruar puntoret me karten e argjendte te shendetit duke, qe nga sanitaret rojet e deri te drejtoret, duke dhene paga dhe pushime sipas asaj cfare percakton ligji republikes se shqiperise, duke respektuar grate qe punojne aty cdo vit per 8 mars, duke ju bere analizat mjeksore cdo 6 muaj gjith punojsve ne spitalin Amerikan falas, duke zbatuar cdo te drejte njerzore dhe ligjore dhe Jo vetem po duke I dhene buke nji popullsie te madhe dhe duke mbajte biznese gjalle, ca problemi ka qeveria kush I ha keto genjeshtra, apo jane xheloz se duan te ngopin barkun e tyre me kafshata qe ju ngec ne gryke, e se ata qe jane te rregullt nuk pranojne sepse pervec detyrimeve kontraktuale po permbushin Karshi nji populli ku vete keta qeveritare po I mbysin, une kam nji te aferm qe punon aty dhe e di mire se cpo flas, eshte krimi me I madh qe mund te ndodhi nese ata sulmojne pasi per here te pare kam pare nji vend pune ne shqiperi ku ekziston kaq shume rregull dhe ku punojsi vlersohet e trajtohet si njeri mbi te gjitha…dhe kjo eshte per revolte mbare popullore dhe po te isha staf I saj do e kisha mbrojtur dhe me gjakun Tim pasi vertet jane Jo vetem te rregullt por as vete zoti Jo me qeveritaret nuk Kane bere ate cfare ata bejne per gjith stafin e tyre pa dallim …..

Pas