Aktualitet

Thaçi: Gjukanoviç më mbështet për marrëveshjen me Serbinë


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 19:26 - 11/09/18 |
b.f

Presidenti i Malit të Zi Millo Gjukanoviç ka pritur në një takim ditën e sotme në Podgoricë, homologun e tij nga Kosova, Hashim Thaçi. Mësohet se Gjukanoviç është shprehur se arritja e një marrëveshje mes Prishtinës dhe Beogradit do të ishte një kontribut mjaft i rëndësishëm shtesë për paqen në rajonin tonë.

“Sot pata kënaqësinë të takohem me Presidentin e Malit të Zi, Millo Gjukanoviq, në Podgoricë. Biseduam për raportet bilaterale ndërmjet Kosovës dhe Malit të Zi, për thellimin e bashkëpunimit në të gjitha sferat institucionale dhe shoqërore. Diskutuam edhe për zhvillimet rajonale dhe për përpjekjet për forcimin e paqes dhe stabilitetit, si dhe për të ardhmen euroatlantike të rajonit si tërësi. Ishte inkurajuese përkrahja e presidentit Gjukanoviq për përpjekjet e shtetit të Kosovës dhe Serbisë për normalizimin e plotë të marrëdhënieve ndërshtetërore, me lehtësimin e Bashkimit Evropian, që përmes negociatave dhe në mënyrë paqësore të arrihet një marrëveshje e pranueshme për të dyja palët. Marrëveshja ndërshtetërore Kosovë – Serbi do të jetë një kontribut shtesë për paqen dhe stabilitetin në Ballkan, si dhe për perspektivën e përbashkët evropiane”, shkruan Thaçi në facebook.

Pas