-Jetë dhe Stil

Test virgjërie i nuses në televizion, zemërimi i ministres:E skandalizuar


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 10:36 - 03/04/21 |
Opi Nion

Marlene Schiappa, ministre franceze me përgjegjësi për shtetësinë, reagoi ashpër duke i nisur një letër Presidentit të Komisionit Mbikëqyrës për Mediat Audio-vizive, pas transmetimit të një dokumentari në platformën TFX, ku testohej në ekran virgjëria e nuses.

Dokumentari-reality, i titulluar “Martesa të pabesueshme cigane”, tregonte të ashtuquajturën “ceremoni e  shamisë”, e cila kryhet në disa komunitete cigane në jug të vendit, një praktikë që synon të provojë virgjërinë e nuseve të ardhshme.

Në letrën e saj ministrja thotë se ajo është “skandalizuar” nga  skenat e filmuara të ceremonisë tradicionale cigane, gjatë së cilës nusja e re i nënshtrohet një testi të virgjërisë në prani të grave të martuara nga rrethi i saj. “I gjithë institucioni republikan i martesës është tallur në këtë program”, shkruan Schiappa, në të cilin sipas saj skena shfaqet “pa komentin e duhur dhe jashtë kontekstit”.

“Kjo praktikë përshkruhet si momenti i vërtetë i martesës, në kundërshtim me ligjet republikane”, shton Schiappa, duke kujtuar se skenat e transmetuara janë edhe më revoltuese për faktin, se nga Shkurti i kaluar Asambleja Nacionale votoi, në kontekstin e ligjit kundër separatizmit , detyrimin e pëlqimit të çiftit dhe ndalimin e testeve të virgjërisë./Opinion.al

Ne foto: Marlene Schiappa

Pas