Aktualitet

Tërmeti/ Shqipëria solidarizohet me Kroacinë: Dhuron 250 mijë euro


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 12:21 - 30/12/20 |
Opi Nion

Shqipëria është solidarizuar me Kroacinë e cila u godit ditën e djeshme u godit nga një tërmet 6.3 ballë me epiqendër 3 km nga Petrinja.

Kryeministri Edi Rama ka njoftuar përmes një postimi në rrjetet sociale, se qeveria ka vendosur ta ndihmojë Kroacinë me 250 mijë euro.

“Sapo nënshkrova dekretin e Qeverisë së Shqipërisë për t’i dhuruar 250 mijë euro Kroacisë vëllazërore për të ndihmuar në rilindjen e Petrinja, pas tërmetit shkatërrues. Kroacia është një shembull i rezistencës dhe një model për ne në transformimin e saj të mahnitshëm në një vend krenar të BE-së”, shkruan Rama.

Nga tërmeti i djeshëm, në Koraci kanë humbur jetën 7 persona, ndërsa shumë ndërtesa janë shkatërruar.

Ndërkohë, forcat e kërkim-shpëtimit vijojnë punën pasi dyshohet se ka ende njerëz nën rrënoja./ Opinion.al

Pas