Aktualitet

Tërmeti i 26 nëntorit/Berisha:Me fondet qeveria bleu vota, shpërndau 160 mln € në fushatëBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 12:16 - 26/11/22 |
Opi Nion

Në një bashkëbisedim me qytetarët në “Facebook”, këtë të shtunë, kreu i PD, Sali Berisha është ndalur te tërmeti i 26 nëntorit 2019.

Berisha akuzoi qeverinë se çdo ndërtim i bërë me fondet e taksapaguesve shqiptarë ka kushtuar 5 herë më shtrenjtë se sa një ndërtim i bërë nga turqit apo donatorë të tjerë. Sipas tij qeveria i përdori fondet për ndërtimet për të blerë vota ndërsa shtoi se gjatë muajve të fushatës të zgjedhjeve të 25 prillit 2021 iu shpërndau militantëve 160 mln euro.

“Problemi i tërmetit është shndërruar një nga megafaerat e korrupsionit. Në Laç është ndërtuar falë qeverisë turke, dhe për këtë jam mirënjohës. Është e vërtetë që donatorë kanë dhënë, por çdo ndërtim i bërë me fondet e taksapaguesve shqiptarë ka kushtuar 5 herë më shtrenjtë se sa një ndërtim i bërë nga turqit apo donatorë të tjerë. I përdori fondet në mënyrë kriminale për të vjedhur vota, në muajin prill të vitit 2021 shpërndau 91 mln euro, kurse në 3 muajt e fushatës shpërndau 160 mln euro tërësisht”- theksoi Berisha.”, tha Berisha.

Pas