Aktualitet

Tentuan arratisjen, gjykata vendos 3 muaj izolim për Çekajn e Pjetrin


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 12:35 - 11/08/21 |
Opi Nion

Ka përfunduar seanca për masën e sigurisë për Arbër Çekajn, Fatmir Pjetrin dhe Lulzim Çepelen që akuzohen për tentativë arratisje nga burgu.

Gjykata ka vendosur që Arbër Çekaj, Fatmir Pjetri dhe Lulzim Çepele të qëndrojnë në izolim për 90 dit.  Çekaj ka mohuar që të ketë lidhje me arratisjen dhe ka deklaruar se nuk ka bërë asnjë plan me Pjetrin dhe Çepelen.

Po ashtu dhe Çepele ka thënë se ai nuk ka prerë damarët për të tërhequr vëmendjen nga arratisja e Çekajt dhe Pjetrit, pasi veprimin e ka ndërmarrë 1 orë e 30 minuta më herët.

Para gjykatës ai u shpreh se ka prerë damarët për shkak të gjendjes së rënduar, pasi i kanë vrarë dy nipërit.

Nga ana tjetër Fatmir Pjetri është shprehur në gjykate se plani i arratisjes ka qenë vetëm i tij dhe i askujt tjetër. Ai ka thënë se policin e kam goditur pa dashje kur ka rënë nga gardhi i burgut.

Ndërkohë që prokuroria ka deklaruar se po kryen hetime edhe për nëse ka ndonjë prej policëve të burgjeve që mund të ketë bashkëpunuar.

Pas