Aktualitet

Arratisja te 313/Pjetri merr përsipër fajin, Çekaj: E ndoqa instinktivisht


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 12:36 - 11/08/21 |
Opi Nion

Ditën e sotme dolën para gjykatës Arbër Çekaj, Fatmir Pjetri dhe Lulzim Çepele lidhur me tentativën për arratisje disa ditë më parë nga burgu 313 në Tiranë.

Mësohet se në deklarimin e tij Arbër Çekaj ka mohuar të ketë lidhje me planin e arratisjes nga burgu.

Fatmir Pjetri ka marrë përsipër planin e arratisjes duke thënë se ishte faji i tij.

Në një letër të dorëzuar në gjykatë nga avokati i tij, Çekaj thotë se e ka ndjekur instinktivisht Pjetrin, me kafe në dorë kur e ka parë që po largohej, por më pas është kthjelluar dhe nuk ka dashur që të largohet.

Arbri nuk ka goditur asnjë polic. I ndikuar nga gjendja e rënduar psikologjike për shkak të burgosjes së babait, ai vetëm ka ndjekur në mënyrë instiktive Fatmir Pjetrin kur e ka parë duke u larguar. Nuk ka qenë meritë e policisë ndalimi i tyre, por vetë Arbri ka menduar dhe është kthjelluar, se kjo nuk është zgjidhje.

Ai nuk është kriminel dhe respekton ligjet e shtetit, në të kundërt do të ishte larguar për në Dubai apo ndonjë shtet tjetër. Në qoftë se do të ishte kriminel, ao do të ishte duke kafe në Kosta Rika.

Ai gjithashtu pohon se ka segmente të caktuara të shtetit që po punojnë kundër familjes Çekaj. Ai është thjesht viktimë, pasi plani ishte i Fatmir Pjetrit, fakt që ai e ka pohuar vetë. Ai ka qenë me kafe në dorë dhe kur e ka parë të largohej e ka ndjekur pa e ditur se ku po shkonte. Kjo është e vërteta e vetme dhe gjithë të tjerat janë spekulime”, është kjo letra e Çekajt që është paraqitur në gjykatë nga avokati i tij.

Ndërkohë gjykata vendosi që ta lërë Çekajn në izolim për 90 ditë.

Pas