Bota

Tentoi të shkrinte kongresin, arrestohet presidenti i PerusëBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 22:23 - 07/12/22 |
Opi Nion

Presidenti i Perusë Pedro Castillo është arrestuar nga policia në kryeqytetin Lima, i tha CNN një burim me dijeni për rastin, pasi ligjvënësit votuan për të rrëzuar Castillon në një ditë të trazuar për vendin e Amerikës së Jugut.

Zv.Presidentja Dina Boluarte pritet të betohet si Presidentja e re e Perusë, por do të duhet të fitojë mbështetje ndërpartiake për të qenë në krye të qeverisë.

Një shumicë prej 101 anëtarësh në kongresin prej 130 personash të Perusë votuan për të fajësuar Castillo-n të mërkurën pasdite, pas një përpjekjeje më herët gjatë ditës nga Castillo për të shpërndarë organin dhe për të vendosur një qeveri emergjente.

Thirrja e Castillo-s për zgjedhjet parlamentare për të punuar për një kushtetutë të re më herët gjatë ditës kishte shkaktuar një sërë dorëheqjesh të kabinetit, reagime të zjarrta nga zyrtarët e lartë dhe dënime nga fqinjët rajonalë.

Para votimit për shkarkimin e Kongresit, vetë Boluarte kritikoi planin e shpërbërjes së Castillo-s. “Unë hedh poshtë vendimin e Pedro Castillo-s për të kryer prishjen e rendit kushtetues me mbylljen e Kongresit”, shkroi ajo në Twitter. “Është një grusht shteti që përkeqëson krizën politike dhe institucionale që shoqëria peruane do të duhet të kapërcejë me respektim të rreptë të ligjit.”

Të paktën shtatë ministra të kabinetit dhanë dorëheqjen, duke përfshirë Ministrin e Mjedisit Wilbert Rozas, Ministrin e Financave Kurt Burneo, Ministrin e Marrëdhënieve me Jashtë Cesar Landa dhe Ministrin e Drejtësisë Felix Chero./Opinion.al

Pas