Bota

Tension mes dy Koreve, shkëmbejnë të shtëna paralajmëruese në kufiBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 10:20 - 24/10/22 |
Opi Nion

Koreja e Veriut dhe ajo e Jugut shkëmbyen të hënën të shtëna paralajmëruese në brigjet perëndimore, duke akuzuar njëra-tjetrën për shkeljen e kufirit të tyre detar perëndimor në mes të tensionit të rritur ushtarak.

Shefat e Përbashkët të Shtabit të Koresë së Jugut (JCS) thanë se kanë kryer të shtëna paralajmëruese drejt një anijeje të Koresë së Veriut që kaloi kufirin de fakto detar të shtetit, duke shtyrë Veriun që të veprojë njësojë.

Sakaq, Ushtria e Veriut tha se gjuajti 10 predha artilerie pasi një anije e marinës së Koresë së Jugut shkeli kufirin detar dhe gjuajti të shtëna paralajmëruese “me pretekstin e gjurmimit të një anijeje të paidentifikuar”.

“Ne urdhëruam kundërmasat fillestare për të dëbuar me forcë anijen luftarake armike duke gjuajtur 10 predha të raketave të shumta pranë ujërave ku ndodhi lëvizja e armikut,” tha një zëdhënës i Shtabit të Përgjithshëm të Ushtrisë Popullore të Koresë së Veriut në një deklaratë të transmetuar nga KCNA zyrtare. agjenci lajmesh.

Ushtria e Koresë së Jugut tha se kishte kryer një “operacion normal” mbi ndërhyrjen kufitare dhe e quajti lëvizjen e Veriut një “provokim” dhe një shkelje të një pakti ushtarak dypalësh të vitit 2018 që ndalonte “aktet armiqësore” në zonat kufitare.

“Ne i bëjmë thirrje edhe një herë Koresë së Veriut që të ndërpresë menjëherë provokimet dhe akuzat e vazhdueshme që dëmtojnë paqen dhe stabilitetin e gadishullit Korean si dhe komunitetin ndërkombëtar”, thuhet në një deklaratë të JCS.

Javëve të fundit, Phenjani ka kryer një sërë testimesh të armëve, përfshirë edhe ato që pretendon se janë stërvitje taktike bërthamore, teksa në kundërpërgjigje, Seuli dhe Uashingtoni kanë kryer stërvitje të përbashkëta ushtarake.

Pas