Sociale

Të mërkurën ‘zbarkojnë’ në shesh studentët


               Publikuar në : 16:24 - 21/05/19 |
xhu lia

Ashtu siç është paralajmëruar këto ditë studentët do të rinisin protestat duke nisur nga dita e mërkurë. Kësaj proteste kombëtare do t’i bashkohen në Tiranë edhe studentë nga rrethet.

Pas rreth 4 muajsh nga protestat e mëparshme, studentët kanë lajmëruar se do t’i rikthehen protestave për shkak të pikave të paplotësuara nga “Pakti për Universitetin” duke theksuar se gjendja në universitete ka mbetur e njëjtë.

Organizatorët e kësaj proteste janë shprehur se protesta do të jetë e fokusuar vetëm në çështjet që kanë të bëjnë me studentët duke i qëndruar larg politikës.

Protesta do të nisë përpara ministrisë së Arsimit në orën 12:00 dhe nuk ka një afat se kur do të përfundojë.

Pas saj organizatorët,  të cilët janë përfaqësues të këshillave studentorë do të mblidhen sërish për të vendosur sesi do të vijojë organizimi i protestave të tjera./Opinion.al/

Pas