Bota

“Të mbrojmë vendin”, mbi 66 mijë persona kthehen në Ukrainë për luftuar rusët


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 10:02 - 05/03/22 |
Opi Nion

Mbi 66 mijë qytetarë janë kthyer në Ukrainë gjatë ditëve të fundit për t’iu bashkuar radhëve të ushtrisë dhe Rezistencës kundër mësymjes ruse në vendin e tyre.

Lajmi u konfirmua përmes një postimi në rrjetet sociale nga  ministri i Mbrojtjes në Ukrainë, Oleksii Reznikov, i cili vlerëson guximin e burrave që janë kthyer nga jashtë për të luftuar.

Më herët, presidenti Zelensky deklaroi se 16 mijë luftëtarë të huaj pritet t’i bashkohen trupave ukrainase në luftën kundër ushtrisë ruse.

Pas