Bota

Lufta Rusi-Ukrainë/Armëpushim për evakuimin e banorëve nga dy qytete


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 10:48 - 05/03/22 |
Opi Nion

Qytetarët ukrainas kanë filluar të largohen nga qyteti Mariupol. Ata po evakuohen në kuadër të marrëveshjes së arritur në raundin e dytë të bisedimeve, ku pala ruse dhe ajo ukrainase ranë dakord për një armëpushimi të përkohshëm për largimin e civilëve.

Autobusët janë organizuar për të lëvizur njerëzit nga tre pika në qytet. Banorëve u është thënë gjithashtu se ata mund të përdorin transportin e tyre për të udhëtuar në mënyrë të sigurtë përgjatë një rruge specifike në veri-perëndim për në qytetin e Zaporizhzhia gjatë armëpushimit.

Mariupol është bllokuar prej disa ditësh nga forcat ruse. Ndërkohë, armëpushimi është vendosur gjithashtu edhe për qytetin e vogël të Volnovakha.

Pas