Aktualitet

Task forca në veprim, por farmacitë shesin barna pa recetë


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 20:12 - 10/10/18 |
b.f

Në kulmin e punës së task-forcës për kontrollin e barnave , ngritur me urdhrin e ministres së shëndetësisë në muajin shtator të këtij viti, emisioni “Boom” ka konstatuar se farmacitë vazhdojnë të shesin barna pa recetë, në shkelje të hapur të ligjit për barnat dhe shërbimet farmaceutike në vendin tonë.

Dy javë pas nisjes së punës nga ana e grupit ndërinstitucional për kontrollin e barnave, ministrja Ogerta Manastirliu, përmes një lidhjeje live në ERTV deklaroi dhe rezultatet e arritura në këtë drejtim, duke dhënë dhe paralajmërim për masa të ashpra ndaj shkelësve të ligjit.

Një ditë pas këtij paralajmërimi, Boom doli sërish në terren ku konstatoi se problemi i shitjes së barnave pa recetë mjekësore nuk ndalet, nga farmacitë e qendrës deri në periferi.

E pyetur nëse urdhri i farmacistëve të shqipërisë në lidhje me këtë shkelje, ka dhënë ndonjë masë disiplinore për farmacistët , presidentja Diana Toma shprehet se institucioni që ajo drejton nuk ka dhënë asnjë masë të tillë.

Neni 52 i ligjit për barnat dhe shërbimin farmaceutik në pikën 1.përcakton se barnat tregtohen në farmaci ose agjenci farmaceutike vetëm me recetën e mjekut, me përjashtim të barnave OTC, sipas një liste të miratuar me urdhër të ministrit përgjegjës për shëndetësinë.

Pas