Aktualitet

Tapitë e tokave bujqësore, zgjidhja pas 32 viteshBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 16:27 - 08/01/23 |
Opi Nion

Pas 30 vitesh në pritje për zgjidhjen e problemit të tokave, rreth 140 familje në fshatin Gostil të Kukësit kanë marrë dokumentacionet që i  hapin rrugë pajisjes me certifikatë pronësise.

Është turp që ky shtet ka tre dekada që nuk e ka zgjidh këtë hall”.

Drejtori i Përgjithshëm i Kadastrës Artan Lame tha se për të përfituar certifikatën e pronësisë, secili pronar duhet të dakordësohet me kufitarët e pronës së tij përmes plotësimit të dokumenteve.

Kreu i Kadastrës bëri të ditur se pas Lushnjes, ka përfundur digjitalizimi i arkiti të pronave edhe në Tropojë, duke u rritur kështu siguria e pronës dhe shpejtësia e dhënies së shërbimit.

Qytetarët nuk do kenë më përballë sportelet e Kadastrës, por do kenë një sistem i cili në arkivat e veta digjitale i ka të gjitha transparente, dhe me një klik do të kesh shkresën e pronës në telefonin personal.

Pas