-Jetë dhe Stil

Talloni i famshem/Ja si ushqeheshin shqiptaret ne komunizem…


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 11:13 - 06/03/16 |
root

Kjo cope e vogel letre ka qene per 10 vjet rresht ushqimi i perjavshem i shqiptareve, gjeja me e rendesishme ne kuzhinen e tyre te varfer. Ne vitin 1981 si pasoje e paaftesise per te furnizuar tregun me ushqimet e nevojshme, qeveria komuniste aplikoi nje skeme racionimi, qe e kishte provuar edhe pas luftes me triskat. Skema quhej: Talloni. Ajo ishte nje cope leter qe te lejonte cdo jave, ne diten e caktuar te merrje furnizimin me mish, sallam dhe gjalp. Talloni ishte nje per familje, pavaresisht se sa e madhe dhe nga sa pjesetare perbehej familja. Cdo familje merrte 1 here ne jave mish sipas kesaj skeme: javen e pare te muajit 1 kg mish derri i ngrire dhe 2 pako gjalp nga 100 gr secila.

Javen e dyte, 1/2 Kg mish te grire dhe 1/2 kg sallam plus 2 pakot 100 gr me gjalp.

Javen e trete nje pule e ngrire hungareze thuajse 1 kg plus dy pakot e gjalpit.

Javen e fundit, varesisht mundesive perseritej nje nga 3 zgjedhjet e mesiperme.

Tallonat jepeshin ne keshillin e lagjes dhe ishin me vule. Talloni nuk tjetersohej, nuk i jepej dot dikujt tjeter dhe nese te humbiste nuk zevendesohej. Talloni doli nga perdorimi ne vitin 1991.

KOMENTO (1)

Shkruaj nje koment

  1. Me te vertete qenka shume e bukur, e kishim degjuar kete gje.Ketu ku jetoj une poshte pallatit eshte nje furre buke,dhe Marko ,pronari i dyqanit ka nje liste me 56 emra familjesh qe nuk kane para per te paguar buken,por e shlyejne njehre ne muaj kur marrin pensionet ose kalamajte bejne ndonje lek,.12 nga keto familje i kane kalamajte ne burg per vjedhje dhe droge.E keshtu keta te shkretet i degjoi neper shkalle qe shajne dhe flasim me vete,me te vertete kemi qen shume te varfer por jo neburgje,kurse tani ngelem akoma me te varfer por neper burgjet e europes.
    Une sivjet mbaroj shkollen dhe dua te ze pune ne ndonje nga keto sallahanet ku paraja nuk ak vlere,sepse,nje shoku im me thote ,qe hajde vemi nga TV dhe minibashkite se ata kane dhe pune dhe para sepse rrine kot gjithe diten dhe vjedhin.

Pas