Bota

Talebanët qëllojnë ndaj protestuesve në Jalalabad,raportohet për të vdekur


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 13:36 - 18/08/21 |
Opi Nion

Të paktën dy persona janë raportuar të vrarë dhe 12 të tjerë të plagosur në një përleshje gjatë protestave në Jalalabad.

Al Jazeera, raporton se “një pjesë mjaft e madhe” e banorëve të Jalalabad po i rezistonin zëvendësimit të flamurit kombëtar të Afganistanit në qytet me flamurin taleban.

Ndërkohë, aeroplanët që mbanin qindra të evakuuar nga Kabuli kanë mbërritur në Mbretërinë e Bashkuar dhe Gjermani ndërsa vendet perëndimore kanë shtuar përpjekjet për evakuim.

Shtetet e Bashkuara thanë se fluturimet e tyre ushtarake kishin evakuuar 3,200 njerëz nga Kabuli deri më tani, përfshirë 1,100 vetëm të martën.

Në Kabul, talebanët kërkuan të jepnin një ton pajtues në konferencën e tyre të parë për shtyp që nga marrja e kryeqytetit afgan, duke premtuar se do të respektonin të drejtat e grave “brenda kornizës së Islamit” dhe duke shprehur dëshirën për marrëdhënie paqësore me vendet e tjera.

Pas