Bota

Talebanët ndalojnë femrat të merren me sport: Ekspozojnë fytyrën e trupin


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 19:15 - 08/09/21 |
Opi Nion

Talebanët një ditë më parë formuan qeverinë e re të Afganistanit dhe kryeministri i sapoemëruar, Mullah Mohammad Hasan Akhund, ka nisur të japë urdhrat e para.

Një ndër ta, është dhe ndalimi i të gjitha sporteve për femra, pasi sipas tij, kjo gjë ekspozon trupin e tyre.

“Gratë nuk do të lejohen të luajnë më sepse ata ekspozojnë fytyrat dhe trupin.

Islami nuk i lejon ata të shfaqen në atë mënyrë. Ne jemi për më tepër në epokën e mediave elektronike, ku fotografitë e videot shpërndahen me shpejtësi”, u shpreh nënkryetari i komisionit të kulturës, Ahmadullah Wasiq.

Pas