Bota

Talebanët festojnë me arsenalin e armëve amerikane prej miliarda dollarësh


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 20:41 - 21/08/21 |
Opi Nion

Zyrtarët e sigurisë kombëtare amerikane po punojnë rreth çështjes se si arritën armët e tyre të ofruara për ushtrinë afgane në duart e talebanë.

Imazhet e luftëtarëve talebanë që tundin armët e prodhuara nga Amerika po ngrenë shqetësime për atë që ka mbetur pas.

Arsenali i ri amerikan prej miliarda dollarësh i zbuluar prej talebanëve ka të ngjarë të mos jetë i kufizuar në armë të vogla, pasi grupi kapi stoqe të konsiderueshme armësh dhe automjetesh të mbajtura në fortesa dikur të kontrolluara nga forcat e mbështetura nga SHBA, përfshirë automjetet moderne rezistente ndaj minave (MRAPs).

Vlerësimet fillestare tregojnë se talebanët tani mund të posedojnë edhe disa helikopterë Black Haëk dhe avionë të tjerë ushtarakë të financuar nga SHBA.

Janë afërsisht 20 aeroplanë sulmues A-29 Tucano në duart e tyre, tha burimi për CNN, duke vënë në dukje se ka disa indikacione se vetëm një numër i vogël avionësh u zhvendosën nga një bazë në Kandahar para se të pushtohej nga talebanët.

“Ne jemi gjithashtu të shqetësuar se disa armë mund të përfundojnë në duart e të tjerëve që mbështesin kauzën e talebanëve,” tha burimi i kongresit për CNN. “Frika ime më e madhe është se armët e sofistikuara do t’u shiten kundërshtarëve tanë dhe aktorëve të tjerë jo-shtetërorë që synojnë ta përdorin atë kundër nesh dhe aleatëve tanë.”

Është e paqartë saktësisht se sa pajisje ranë në duart e talebanëve gjatë kolapsit të ushtrisë afgane, dhe SHBA nuk ka gjasa të marrë një përgjigje të saktë për këtë pyetje, sepse nuk ka më një prani të trupave dhe inteligjencës amerikane në të gjithë vendin, i thanë zyrtarët CNN.

Administrata e Biden është përballur me një valë kritikash për dështimin pas tërheqjes së trupave dhe për kaosin që po shpërthen në aeroportin e Kabulit, teksa mijëra njerëz përpiqen të largohen nga vendi./Opinion.al

Pas