Bota

Tabloidët britanikë: Princi Philip ka vdekur, por Mbretëresha hesht


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 13:08 - 27/03/20 |
Opi Nion

Edhe pse pa konfirmim zyrtar, disa media britanike shkruajnë se Princi Philip ka vdekur dhe Mbretëresha Elizabeth po detyrohet që të heshtë pasi funerali i tij nuk mund të mbahej për shkak të situatës të shkaktuar nga Covid-19.

Ky lajm qarkullon dhe në rrjetet sociale, ndërsa “Huffington post” shkruan se shumë qytetarë janë të shqetësuar për shëndetin e Mbretëreshës.

Princ Philip, 98 vjeç, ashtu si të moshuarit e tjerë janë ndër më të rrezikuarit nga koronavirusit. Lajmi për prekjen e 98-vjeçarit nga koronavirusi përforcohet edhe më shumë dhe nga fakti se djali i tij, Charles gjithashtu rezultoi pozitiv.

Në vjeshtë, ai gjithashtu kishte probleme shëndetësore, ndoshta për shkak të një gripi të fortë, dhe u shtrua në spital në dhjetor. Hipoteza që qarkullonte mes gazetave britanike është se princi ka vdekur gjatë këtyre ditëve dhe se Mbretëresha Elizabeth, bashkë me familjen mbrëtërore, kanë zgjedhur që të heshtin për të mos dhënë lajmin.

Ndërkohë, tabloidi britanik “Express” shkruan se dispozitat për funeralin e Princit Philip janë vendosur kohë më parë, por ditët e fundit bashkëshortja e tij kishte bërë disa kërkesa të reja.

Rituali i varrimit duhet të mbahet në prani të familjes, miqve dhe krerëve të shteteve të vendeve të pallatit Commonëealth, të cilët do të mblidhen rreth arkivolit në kishën e Shën Gjergjit në Kalanë Ëindsor, në stilin e një funerali ushtarak anglez.

Dhe jo vetëm kaq, por 98-vjeçari do të dëshironte të varrosej në kopshtet e Frogmore, në parkun e Kalasë së Ëindsor, ku prehen tashmë eshtrat e Mbretëreshës Victoria dhe Princi Albert, dhe jo në kapelën e Ëestminster, ku janë varrosur shumë anëtarë të tjerë të Familjes Mbretërore.

Nëse Princi Filip vdes para Mbretëreshës Elizabeth II, protokolli mbretëror parashikon që kjo e fundit të mbajë një periudhë tetë ditore zie./ Opinion.al

Pas