Kryesore

Tabaku:Ekonomia në Shqipëri u rrit me 17.9%, në SHBA me 6%, e gjitha lidhet me…


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 12:35 - 07/10/21 |
Opi Nion

Deputetja e Partisë Demokratike, Jorida Tabaku ka mbajtur fjalën e saj në Kuvend teksa ka ironizuar me shifrën 17.9% të rritjes ekonomike, të artikuluar nga qeveria. Nga foltorja, Tabaku është shprehur se ndërkohë që në Shqipëri arrihen këto shifra, rritja ekonomike në Amerikë është vetëm 6%.

Sipas Tabakut, e gjitha lidhet me ditën e zgjedhjeve, teksa rritjen ekonomike të deklaruar e konsideron false.

“I lanë shqiptarët në mëshirë për një vit dhe krenohen se dhanë tre paga. Varfëria ka shkuar në 41%. Këto janë fakte dhe dokumenta të prodhuara nga ju.

Është rritur ekonomia me 17.9% në tremujorin e dytë. Amerika e ka rritur me 6%. E gjitha është e ditës së zgjedhjeve. 120 milion eurot e rindërtimit kanë rritur ekonominë. E gjithë rritja artificiale që është vetëm pagesat që rriten me ditën e zgjedhjeve. Shqipëria reale është ajo që po përjeton inflacionin. Qeveria që mbron gjithmonë të madhin. Qeveria e majtë që na jep ne këtu leksione për tregun, ndërkohë që kanë zhdukur konkurrencën,” tha ajo./Opinion.al

Pas